BODY CASTING DESIGN

Synergia ľudského tela a výtvarného dizajnu.

Tvoríme sochy ktoré zdobia priestor a umožňujú klientom spolupracovať na ich vzniku. Slavomír Gibej

VAŠA TVORIVÁ STOPA

Body Casting Design je jedinečná forma umenia,
pretože pochádza z vašej fantázie a iniciatívy.

Hneď po obdržaní nadobúda umeleckú aj
sentimentálnu hodnotu, ktorá nestráca na
atraktivite ani po rokoch.

Máte na dosah byť súčasťou unikátneho tvorivého
procesu. Staňte sa Tvorcom umeleckého diela.

Odlievací proces

Vzniku sochy – odliatku ženského aktu predchádza odlievací proces. Telo modelky sa pokryje odlievacou hmotou, ktorá sa po stuhnutí v celku z tela odoberie. Proces je pomerne rýchly, trvá necelú hodinu. Tato technika umožňuje neobmedzené možnosti zobrazenia tela. Je to nadôležitejšia časť výroby sochy.

Ak máte konkrétny nápad alebo víziu, spojením vašej predstavy a naších skúsenosti to dokážeme zrealizovať. Akýkoľvek nápad zobrazenia figurálnej sochy vieme zrealizovať použitím našich overených materiálov a postupov. Navrhneme najvhodnejšie dizajnové riešenie a technológiu výroby, načasovania, logistiky a cenovej ponuky. Ak je potrebné, prídeme k vám, a prediskutujeme víziu vo vzťahu k priestoru a predstavám o výsledku diela.

Ná základe vašich požiadaviek vypracujeme cenovú ponuku. Vzhľadom na neobmedzené možnosti prevedenia je nemožné cenovô ponuku tabulkovo spracovať. Každé dielo je vždy v niečom nové, mnohokrát experiment a je zároveň autorským umeleckým dielom Mgr. Art. Slavomíra Gibeja v spolupráci s ďalšími spoluautormi a realizačným týmom.

Body Casting Design spája váš nápad a našu zručnosť.

Figurálnou predlohou môže byť niekto podľa vašich predstáv. Vaša blízka osoba, alebo máte možnosť vybrať si z portfólia modeliek, s ktorými externe spolupracujeme. Vyberiete si konkrétny model a určíme ďalšie postupy ako je termín a miesto odlievania. Oboznámime vás s podmienkami a možnosťami spolupráce. Ich akceptáciou sa môžete procesu zúčastníť.

Je len na vás či budete proces pozorovať, alebo sa aktívne zapájať. Dostanete priestor priamo sa realizovať a tým sa stať spoluautorom diela.

Výroba sochy

Forma pred vyplnením vyžaduje mnoho povinných úprav, až potom je možné vyplniť ju Výroba odlievacej formy je prvá podstatná časť procesu vzniku sochy. Druhá časť je proces výroby samotnej sochy.

Výroba sochy pozostáva z vyplnenia formy tuhnúcou hmotou, následného zorobratia formy a úprav odliatku. Je viac spôsobov výroby sochy. Umiestnenie sochy v interiéri alebo exteriéri určuje iný výrobný proces. Je to séria mokrých procesov, ktoré vyžadujú pravidelné schnutie, čo môže pripomiňať stavebnú činnosť. Je mnoho spôsobov výroby sochy, preto je dôležité zvoliť vhodnú výrobnú technologiu. Výroba prebieha v našom atelieri klasickými postupmi a technológiami za použitia sadry, akrylu a epoxidu.

Nejde nám o zachytenie reálneho vzhľadu zobrazenej osoby, ide o vytvorenie štylizovaného ženského aktu ako umeleckého diela. Pravidelné schnutie si vyžaduje svoj čas a ten sa najviac podieľa na celkovom čase výroby. Tá môže trvať aj jeden mesiac…

Nevytvárame realistickú podobnosť. Kopírujeme ju zo živých ľudí.

Kontaktujte nás a začnime spoločne tvoriť unikátne diela.

Ukážeme vám techniky, postupy a rôzne zaujímavé spôsoby vyvinuté pre túto činnosť. Postaráme sa o technickú stránku realizácie.

Ak chcete sochu a nemáte nápad, môžete sa inšpirovať dielami z nášho portfólia. Alebo si môžte zakúpiť hotové sochy určené k predaju. Každá z nich je jedinečný originál so svojím certifikátom a číslom.

Je odlievací proces bolestivý?

Nie je bolestivý, ale je pomerne náročný. Model leží alebo kľačí v nastavenej pohohe bez možnosti pohnúť sa. Väčšina ľudí to opisuje ako nezvyčajný alebo zaujímavý pocit, hraničiaci s príjemnou terapiou. Výnimočne môže dôjsť k jemnej depilácií, hlavne pri odformovaní.

Kto vykonáva odlievací proces?

Ako odborník na odlievanie tiel proces vykonáva umelec Slavomír Gibej. Optimálizáciou klasických postupov sa mu podarilo skrátiť odlievací proces na nyvyhnutný čas potrebný pre vznik odlievacej formy. Svoje technologicke znalosti nadobudnute štúdiom na Vysokej škole (odbor Sochárstvo) rozšíril pomocou pokusov a experimentov a ich pomocou vytvoril jedinečný spôsob zhotovenia odlievacej formy. Ktorýkoľvek model je schpný tento proces zvládnuť.

Ako dlho to trvá?

Odlievací proces trvá rôzne, závisí od náročnosti a veľkosti odliatku. Predná časť vrátane oboch rúk a časti hlavy asi 40 min. Chrbát – zadok trvá podstatne kratšie.

Aký materiál sa používa pri dotyku s telom?

Pri vyhotovení odlievacej formy všetky používané materiály sú hygienicky nezávadné. Dôraz kladieme aj na dotykový materiál s kožou ako sú separačné masti a gély. (Nivea, Exipial, vazelina, detský olej…) Tieto výrobky sú voľne dostupné v lekárňach. Sadrové obväzy sa bežne používajú v zdravotníctve pri ošetrovaní zlomenín. Alginát sa používa v zdravotníctve pri otláčaní zubných protéz. Používaný Silikón je kategorizovaný označením „Body Silicone“ a je vyrábaný a testovaný pre tento účel.

Ako dlho trvá výroba sochy?

To závisí od obdobia a toho, ako sme zaneprázdnení. Väčšina realizácií trvá 3 – 6 týždňov pri použití štandardných materiálov. Odliatky z bronzu môžu trvať niekoľko mesiacov. V prípade, že nie sme zaneprázdnení a vy sochu potrebujete skôr ako za 3 týždne, určite sa vieme dohodnúť.

Môžem so sebou zobrať partnera?

Samozrejme. Môžete si so sebou zobrať kohokoľvek, proces Body Castingu je jedinečný zážitok, ktorý je zaujímavé aj pozorovať bez hocijakej súčasti na dianí.

Aká je približná cena za odliatok?

Cenu nie je možné stanoviť tabuľkovo. Každé dielo je individuálne a rozsahom iné. Nikdy sa neopakuje. Závisí od mnohých faktorov, ktore podstatne vplývajú na výsledok. Nie je to bežný produkt ale autorské umelecké dielo. Približná cena za dielo v prezentovanom rozsahu:

4 000,- €

Každá cena sa dohodne vopred podla zložitosti a náročnosti realizácie. Cena je bez DPH

Realizované diela si môžte pozrieť v našom účte na Instagrame

Socha má tisíce uhlov pohľadu a z každého musí vyzerať dokonale.

To je cieľ našej spolupráce. Stať sa spoluautorom figurálnej sochy môže napliť váš sen vytvoriť niečo estetické, hodnotné a krásne. Niečo čo po vás zostane… Ako výsledok vašho výtvarného záujmu, náročného estetického vkusu a vysokej sociálnej úrovne svečiacej o vašej individualite a výnimočnoti.

Proces vzniku odliatku je zážitkom, ktorý zostane v pamäti po celý živoť a jeho výsledok vám ho vždy pripomenie. Rovnako je možné proces zdokumentovať a zachovať si spomienku vo forme fotografii alebo vídea.

Čo môžem konkrétne ovplyvniť  pri vzniku sochy?

Zložitosť odliatku

Je možné zhotoviť sochu celého tela alebo jej dominantnej časti. Vtedy je výroba formy omnoho zložitejšia a nie je možné ju vyrobiť jednorázovo. Pre model by to bolo veľmi náročné a prakticky aj zbytočné. Preto sa odlievanie robí po častiach, čo je zvládateľné. (Hlava zvlášť, ruky a trup zvlášť a pod…)

Vznikne zložitá forma ktorej jednotlivé diely zapadnu presne do seba. Vyplnením jednotlivých dielov a odstránením formy sa z odliatych častí zloží surový odliatok. Realizácia sochy celej postavy vyžaduje výpočet ťažiska, vnútornú oceľovú konštrukciu, úchytný podstavec (sokel) a ďalšie komponenty.

Variabilita prevedenia je neobmedzená, preto výsledok nie je možné tabuľkovo naceniť.

Veľkosť odlievanej časti

Socha môže byť zhotovená v rôznych veľkostiach. Od detailu až po celé telo. Preferujeme je reliéfne zobrazenie prednej časti od koreňa nosa do polovice stehien. Alebo v podobnej veľkosti chrbát – zadok. Výroba odlievacej formy je pomerne jednoduchá, trvá približne 40-60 minút a forma je z jedného kusu. 

Táto veľkosť je praktická na manipuláciu, zavesenie v ráme na stenu, pri doprave, balení či odoslaní kurierom. Nevyžaduje v interiéri svoj priestor a môže nahradiť obraz.

Materiál

Prakticky nie je mi známy materiál ktorý by sme nevyskúšali pri zhotovení sôch. Najviac sa osvedčila kombinácia kompozitných materiálov – akrylátu a epoxidovej živice.

  • Akrylát je druh plastu, ktorý sa vyznačuje vysokou pevnosťou, leskom, tepelnou izoláciou a ľahkou opraviteľnosťou. (Acrystal, Acrylic One
  • Epoxidová živica je dvojzložkový materiál, ktorý sa skladá zo živice a tužidla. Zmiešaním oboch zložiek dochádza k chemickej reakcii, ktorá spôsobí stvrdnutie živice a vytvorí sa pevná, trvanlivá, číra hmota. 

Oba materiály sú vhodné na použitie v exteriéri a sú odolné voči poveternostným vplyvom. Sú ľahké a pevné, majú veľmi krátku dobu tuhnutia, sú praktické pri úpravach a majú neobmedzenú trvanlivosť. 

Ďalšie možnosti materiálov sú ušľachilé kovy na báze bronzu. Ich použitie násobne zvýši celkovu cenu a čas výroby. Všetky ušľachtilé materiály dokážeme dokonale imitovať na báze epoxidu.

 

Povrch a farba

Povrchová úprava je spôsob opracovania plochy do rôznych kvalít. Od kvality drsnej, rastrovej, matnej až po vysoký lesk.

Farebnosť je najčastejšie na báze disperzie alebo syntetiky. K dispozícií sú všetky možné farebné odtiene. Z neobmedzených možností farebného pojednania sú najčastejšie využívané metalické farby ako kovový povrch, imitácia bronzu, metalické, perleťové 3D farby, chameleon efekty, fosforové farby. Rovnako populárne sú imitácie bronzu, hrdze, zlata, striebra a rôzne výrazné farebné odtiene. 

V prípade umiestnenia sochy do exteriéru je použitá farebnosť na epoxidovej báze. Finálny vysoko lesklý lak je aplikovaný v auto lakovni. 

Dynamika a dekorácia

Zvýšenou pridanou hodnotou sochy je dynamické spracovanie povrchu, ktorý povznáša kvalitu zobrazenia do umeleckej úrovne. Jedná sa o náročný technologický postup ktorý mení celkový vzhľad sochy a stále je vo vývojovom procese.

Pomerne časté je použitie drapérie a rôznych dekoratívnych prvkov. Slúžia na prekrytie intímnych oblastí, alebo ako súčasť dekorácie samotného diela, či podkladovej dosky.

Osadenie sochy

Hotová socha vyžaduje adekvátne uchytenie k podkladu alebo osadenie na postavec vrátane zabezpečenia stability sochy. Je niekoľko spôsobov osadenia sochy. Najčastejšie spôsoby osadenia sochy sú:

  • samostatne visiaca na stene
  • upevnená k podkladovej doske
  • uchytená k podkladovej doske v ráme
  • samostatne stojaca
  • stojaca na podstavci (sokli)
Ochranný obal a doprava

V prípade odoslania sochy kurierom alebo poštovým doručovateľom je potrebné zhotoviť pevný obal, ktorý chráni sochu pred poškodením. Obal je vyhotovený z drevenej konštrukcie a preglejky na mieru sochy vrátane výplne, aby odolal nevhodnej manipulácii, prípadným nárazom pri doručovaní. Výroba obalu trvá max. 10 pracovných dní.

Doprava a jej náklady sú vyrátané na základe ponuky doručovateľských spoločností. 

DIELA NA PREDAJ  >

< ODLIATKY TVÁRE

DEATH MASK  >

Translate »